Українська

8 березня - пам'ять великомученика Феодора Тирона

Душекорисні речі - Березень

Святий мученик Феодор Тирон був воїном у м. Аласії Понтійської обл. (північно-східна область Малої Азії, тягнувшись вздовж берегу Понта Евкінського тобто Чорного моря), під начальством деякого Вринка. Його змушували принести жертву ідолам. Святий Феодор твердо, привселюдно сповідав свою віру в Христа Спасителя. Начальник дав йому декілька днів на роздуми, в час яких святий Феодор посилено молився. Його звинуватили в підпалі язичницького храму і кинули в в’язницю на голодну смерть. Там йому явився Господь Ісус Христос, втішив і підкріпив його. Приведений знову до правителя, святий Феодор ще раз сміло і безбоязно сповідав свою віру, за що був даний новим випробовуванням і осуджений на спалення. Мученик Феодор безбоязно ввійшов у багаття і з молитвою та славослів’ям віддав свою святу душу Богові.

Це сталося приблизно 306 року при римському імператору Галерії (305-311). Неушкоджене вогнем тіло святого Феодора було поховано в місті Євхаїтах, недалеко від Аласії. Потім мощі його були перенесені в Цареград, у храм освячений в його ім’я. Голова ж його знаходиться в Італії, в місті Гаете.

 

Через 50 років після мученицької кончини святого Феодора, імператор Юліан Відступник (361-363), бажаючи поглумитися над християнами, приказав градоначальнику Константинополя окроплювати в першу седмицю Великого посту всі споживчі припаси на ринках ідоложертовною кров’ю. Святий Феодор,з’ явившись у сні архієпископу Євдоксію, повелів йому об’явити всім християнам, щоб ніхто не купував нічого на ринках, а їли варену пшеницю з медом – коливо (кутю або сочиво).

В пам'ять цієї події Православна Церква щорічно звершує святкування дня пам’яті святому великомученику Феодору Тирону в суботу першої неділі Великого посту. В навечір’я суботи, в п’ятницю, на Божественній літургії ранішеосвячених дарів після заамвонної молитви читається канон молебений святому великомученику Феодору, складений преподобним Іоаном Дамаскіним. Після цього коливо благословляється і роздається віруючим. Святкування великомученика Феодора в суботу першої седмиці Великого посту описував Патріарх Константинопольський Нектарій (381-397).

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ