Українська

7 квітня - Благовіщення Пресвятої Богородиці

Душекорисні речі - Свята

«Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жонами, і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти народила Спаса душ наших». Ця широковідома молитва йменується ще ангельським вітанням Божій Матері. Посланець Небес явився Отроковиці Марії з доброю новиною, або ж благою вістю (звідки й назва свята – Благовіщення): Вона народить Спасителя світу.

Про цю вікопомну подію оповідає євангеліст Лука: «...Був посланий від Бога ангел Гавриїл у галілейське місто, яке називається Назарет, до Діви, зарученої з мужем на ім’я Йосиф, з дому Давидового; ім’я ж Діви – Марія...».

Гавриїл належить до найвищого розряду ангелів, особливо близьких до Всевишнього, – архангелів, тому Господь послав саме його для особливої місії. Юна Марія, за тодішнім звичаєм, була заручена й жила в домі Свого обручника – старця Йосифа, вважаючись уже дружиною, але залишаючись дівчиною. За давніми пророцтвами, Спаситель мав народитися від Діви, бути із роду царя Давида. Йосиф належав до царського роду, хоча був далеким і збіднілим його нащадком: теслярував у глухому селищі Назарет краю Галілея.

Янгол, увійшовши до Марії, сказав: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах». Слово «радуйся» стоїть на цьому місці тому, що Євангеліє написано по-грецьки, а в грецькій мові воно вживається як привітання: ми кажемо «добридень!», греки тих часів казали – «хайре!», тобто «радій!», «бажаю радості!». Євреї ж кажуть «шалом!», цебто «мир тобі!», тож, напевне, янгол привітався до Марії саме так. Благодатна – значить «та, що дає благо, добро, сповнена Духа Святого», благословенна – «прославлена чи гідна прославлення».

Архангел сповістив Марії, що Вона народить Сина Всевишнього. Діва ж запитала здивовано: «Як же це станеться, коли Я мужа не знаю?» – «Дух Святий зійде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе», тобто покриє. Марія на це лише смиренно відповіла: «Я – раба Господня. Нехай буде Мені за словом твоїм».

Цей опис євангеліста ліг в основу християнського вчення про народження Ісуса Христа від Духа Святого і Марії Діви. Це – початок нашого спасіння. «Смерть – через Єву, життя – через Марію», як писав святий Єронім.

За матеріалами: pravoslaviavolyni.org.ua