Українська

Готуємося до Різдвяного посту

Душекорисні речі - Свята

До Римлян 14:17

«Бо Царство Боже- не їжа і питво, але праведність, і мир, і радість у Святому Духові.

Полюби убогість Христову, щоб там збагатитися тобі Христовим Божеством. Полюби найпрекрасніший піст - справу найчеснішу і богоугодну. Піст – це колісниця, яка підносить на небо...»

Піст народжує пророків; умудряє законодавців. Піст - добра запорука для душі, надійний супутник для тіла. Піст - зброя доблесних, училище подвижників. Піст відбиває спокуси, спонукає до подвигу благочестя; він співмешканець тверезості, винуватець цнотливості. Піст - доблесть у битвах. Піст гасив вогненну силу. Піст загороджував вуста левам. Піст зводить молитву до неба. Піст - матір здоров’я. Піст - наставник юності, прикраса старців, добрий супутник мандрівникам. У тих, хто постить, тіло чесне, і душа дорогоцінна. Піст упокоїв Лазаря на лоні Авраама.

Ось, як вчить  нас  Євангеліє від Матфея 6:16–18

«Коли ж постите,  не будьте сумні, як  лицеміри: бо  вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони. Істинно кажу вам: вони вже  мають  нагороду свою. Ти ж, коли постиш, намасти  голову твою, і  вмий обличчя твоє, щоб не ппоказувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, - Який у  таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно.»

І це справедливо, тому що піст служив для розвитку моральних цінностей і духовних сил людини. Дотримання посту служило символом покірності й любові до Бога. Порушення ж, навпаки було символом непокори, недовіри і невдячності Богові. Тому піст є проявом розкаяння у гріхах, виявом віри і любові до Бога .

З приходом Нового Завіту старозавітні пости разом із Законом відійшли, але на їхнє місце прийшли нові, за прикладом Христа і апостолів. Христос встановлює новий порядок посту (Лк. 5: 35, 37 – 38). Сам Христос постив сорок днів – і переміг диявола (Лк. 14, 2; Мф. 4, 2). Також Христос вказав віруючим на те, як потрібно постити, щоб отримати нагороду від Бога: піст повинен бути таємним, а не на показ. Піст і молитва проходять золотою ниткою через Новий Завіт. І одного без іншого майже не буває, тому що диявола можна перемогти тільки постом і молитвою. Що диявол боїться посту, видно з того, що коли Христос постив і зголоднів, то першою спокусою диявола було спонукання Христа припинити піст. Швидше за все, вистоявши  в цій спокусі, Христос отримав силу перемогти диявола і в інших.

На питання, як правильно дотримуватися Різдвяного посту, відповідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет:

 

Від 28 листопада до 6 січня включно триватиме Різдвяний піст або Пилипівка. В цей час згідно традицій Православної Церкви та церковного Уставу християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога, для того, щоб духовно приготуватися до зустрічі великого свята Різдва Христового.

Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження - м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Різдвяний піст відноситься до не суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього може вживатися риба та олія. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих відносин.

Є ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст - хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках суворість посту може бути послаблена - наприклад, може вживатися молоко - але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися - наприклад особи, які перебувають у відрядженні. В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні - горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.

Якщо є можливість, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храмі, хоча б на короткий час - для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженні цього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати і інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти таїнства Сповіді і Причастя. Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження .

Але не лише в харчуванні ми маємо дотримуватися міри, а й усілякого іншого гріха остерігатися, щоб постити язиком так, як черевом. Також необхідно постити й очима, тобто не задивлятися на суєтні речі, не давати волі очам та не дивитися на когось безсоромно і без страху. Так само руки й ноги слід стримувати від усілякого злого діла. Дотримуючись посту таким чином, за словами святого Василія Великого, сприятливим постом, віддаляючись від будь-якого гріха, який ми могли б учинити всіма нашими почуттями, досягнемо святого дня Воскресіння, ставши, як ми вже казали, новими, чистими й гідними причастя Пресвятої Євхаристії.

Підготувала Олена  Булава