Українська

14 липня - день пам'яті мучеників, чудотворців і безсрібників Косми і Даміана

Душекорисні речі - Липень

Святі мученики, чудотворці і безсрібники Косма і Даміан - рідні брати, родом з Риму, лікарі по професії, прийняли мученицьку кончину в Римі при імператорі Карині (283-284). Виховані батьками-християнами в дусі благочестя, вони вели суворе, цнотливе життя і були удостоєні від Бога благодатного дару зцілення хвороб. Своїм добрим і безкорисливим ставленням до людей, сполученим з винятковим милосердям, брати багатьох навертали до Христа.  Святі зазвичай говорили хворим: "Не своєю силою ми лікуємо хвороби, а силою Христа, Істинного Бога. Віруйте в Нього і будете здорові". За безкорисливе лікування недужих святих братів називали "безвідплатними лікарями".

Дієве служіння ближньому, духовний вплив на оточуючих, багатьох привело  в Церкву, привернуло увагу до братів римських властей. За лікарями були послані воїни. Почувши про це, християни просили святих Косми і Даміана сховатися на деякий час заради тих, які вдавалися до їхньої допомоги. Але, не знайшовши братів, воїни схопили інших християн в селищі, де жили святі. Тоді святі Косма і Даміан покинули притулок і віддали себе в руки римських воїнів, попросивши відпустити узятих замість них заручників.

У Римі святих спочатку посадили в темницю, а потім повели на судилище. Святі брати відкрито сповідали перед римським імператором і судом свою віру в Христа Бога, що прийшов на землю спасти людство і спокутувати гріх світу, і рішуче відмовилися принести жертву язичницьким богам. Вони говорили: "Ми нікому не заподіяли зла, ми не займаємося чародійством та чарами, в чому ви нас звинувачуєте? Ми лікуємо недуги силою Господа  Бога нашого Ісуса Христа і не беремо ніякої винагороди за допомогу хворим тому, що Господь заповідав Своїм учням:" даром прийняли, даром давайте "(Мф. 10, 8).

Однак імператор продовжував наполягати. По молитві святих братів, Бог вразив імператора Карина раптовою хворобою, щоб він на власному досвіді випробував всемогутність Господа. Люди, що побачили чудо, вигукували: "Великий Бог християнський і немає іншого Бога, крім Нього!" Багато хто увірували просили святих лікарів зцілити імператора, і сам він благав святих, обіцяючи навернутись до Істинного Бога. Святі зцілили його. Після цього святі Косма і Даміан були з честю відпущені на свободу і знову взялися за лікування хвороб.

Але чого не могли зробити ненависть язичників і жорстокість римських властей, здійснила чорна заздрість, одна з найсильніших пристрастей гріховної природи людини. Старий лікар-наставник, у якого свого часу святі брати вивчали лікарське мистецтво, став заздрити їхній славі. Доведений до несамовитої підступності, він закликав святих братів, колись улюблених своїх учнів, нібито для збирання рідкісних лікарських трав і, завівши їх далеко в гори, вбив, а тіла кинув у річку.

Так мученицьки закінчили свій земний шлях безвідплатні цілителі - святі брати Косма і Даміан, які все своє життя присвятили християнському служінню ближнім, уникли римського меча і темниці, але зрадницьки були вбиті учителем.

Господь прославив Своїх угодників. І нині по молитвам святих безсрібників отримують від Бога зцілення всі, хто з вірою вдається до їх святого заступництва.

 
ЗНАЙТИ