Українська

3 листопада - день пам’яті прп. Іларіона, схимника Києво-Печерського, що в Дальних печерах. Прп. Іларіона Великого. Прп. Філофея Афонського

Душекорисні речі - Листопад
Преподобний Іларіон, схимник Києво-Печерський
Преподобний Іларіон, схимник належить до великого сонму отців Києво-Печерських, невтомних захисників, ходатаїв і молитвеників перед Господом за землю Українську. Тому згадуючи пам'ять цього угодника Церква наша радіє і торжествує, бо вшановується один з Небесних покровителів Руси-України. Жив преподобний Іларіон в XI ст. і пароходив чернечий послух в Києво-Печерській обителі. Святий був сучасником пеподобного Феодосія Печерського. Вдень і вночі преподобний Іларіон займався переписуванням книг у келії авви Феодосія, якого наслідував у чеснотах і благочесті. Під час того коли св. Іларіон займався переписом, то його учитель преподобний Феодосій співав псалми і пряв шерсть. Сам преподобний Іларіон, схимник , також, провадив подвижницьке життя, умертвляв свою плоть постом і молитвою. Деякі з істориків плутають його з святителем Іларіоном, митрополитом Київським і всієї Руси, однак це зовсім інший святий. Угодник Божий провадив свій подвиг будучи схимником, прийнявши великий ангельський образ. Завершивши шлях свого побожного житія преподобний відійшов до Господа, якому послужив зі всією старанністю, як раб благий і вірний. Упокоївся преподобний Іларіон в 1066 році. Похований в Києво-Печерській Лаврі, де й до нині спочивають у Дальніх печерах його мощі.

Преподобний Іларіон Великий
Преподобний Іларіон Великий народився в 291 році в палестинському поселенні Тавафа. Його послали для вивчення наук в Александрію, де він познайомився з християнами і прийняв святе Хрещення. Почувши про ангельське житіє преподобного Антонія Великого, Іларіон вирушив до нього, щоб навчитися догоджати Богу. Незабаром Іларіон повернувся на батьківщину. Батьки його вже померли. Роздавши майно рідним і убогим, преподобний оселився в пустелі, біля міста Манума. Святий старанно боровся з нечистими помислами, що потьмарювали розум і розпалювали плоть, перемагаючи їх тяжким трудом, постом і старанною молитвою. Диявол страшив преподобного Іларіона привидами і марами. Під час молитви святий чув плач дітей, ридання жінок, рев левів та інших звірів. Преподобний розумів, що ці жахи наводять біси, щоб вигнати його з пустелі, тому пересилював страх за допомогою старанної молитви.

Одного разу на преподобного Іларіона напали розбійники, і він силою свого слова переконав їх залишити своє злочинне життя.

Скоро про святого подвижника дізналась вся Палестина. Господь дарував преподобному Іларіону владу виганяти нечистих духів. Цим благодатним даром він визволив із кайданів багатьох недужих. Хворі приходили за зціленням, і преподобний Іларіон виліковував хвороби безплатно, говорячи, що благодать Божа не продається. Через нюх святий дізнавався якою пристрастю одержима та чи інша людина. Приходили до преподобного і бажаючі спасати свою душу під його керівництвом. З благословення преподобного по всій Палестині почали виникати монастирі. Переходячи з однієї обителі в іншу, він утверджував в них суворий подвижницький образ життя. За сім років до кончини преподобний Іларіон оселився на Кипрі, де подвизався в пустельному місці поки Господь не покликав його до Себе.

Преподобний Філофей
Преподобний Філофей був родом з Елатії. Побоюючись турків, його батьки переїхали до Македонії, в Хрисополь, де невдовзі помер батько преподобного. Дитина Філофей разом з братом, вкрадені турками і кинуті в темницю, були виведені дивним чином Самою Божою Матір’ю. Вона з’явилась дітям в образі їхньої матері провадила їх в монастир Пресвятої Богородиці міста Неаполя, що в Малій Азії. В цьому монастирі брати прийняли постриг і проходили призначений ігуменом послух на посадах еклесіархів. Мати Філофея, Євдокія, за таємничим керівництвом Промислу, прийшовши в жіночий монастир того ж міста багато років нічого зовсім не знала про долю своїх дітей. Будучи разом з кількома черницями на храмовому святі в чоловічій обителі, де подвизався преподобний, мати пізнала своїх дітей. На її запитання, як вони тут опинилися, діти відповідали: « Ти сама краще знаєш, чи не ти визволивши нас з тюрми, привела сюди?» Так Євдокія переконалась в благодатному заступництві Божої Матері, в молитвах до Котрої вона знаходила тільки утіху. На радісну зустріч матері з дітьми зібралась вся братія і, дізнавшись про дивні події прославила Господа. Після представлення матері, преподобний Філофей відбув на Святу Гору, де спочатку вступив в Братство Дионісіатського монастиря, а потім віддалився для повної безмовності. Присвятивши себе молитовним подвигам, преподобний Філофей досяг високої духовної досконалості і удостоївся дару прозорливості. У віці 84-х років преподобний мирно відійшов до Господа, наказавши своїм ученикам не ховати його тіло, а кинути з безчестям в лісі на поживу звірям і птахам. Ученики виконали заповіт старця, однак Господь прославив чудесним сяйвом мощі святого, після чого вони були повернені в обитель.

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ