feed-image
Українська

Преображення Господнє: з історії свята

СМК собор - Новини

Для пояснення таїнства свята і зрозуміння істини необхідно нам звернутися на сам початок нинішнього читання Євангелія: "І після шести днів взяв Ісус Петра, Якова і Іоана, брата його, і возвів їх на гору високу" (Мф. 17, 1). Запитуємо перш за все, звідки Євангеліст Матфей починає рахунок шести днів, після яких настав день Преображення Господнього, тобто з якого дня?

На горі було вісім, але видимі були лише шість: троє - Петро, Яків та Іоан, що піднялися разом з Ісусом, побачили тих, що там стоять з Ним і розмовляючого Мойсея і Іллю, так що всіх їх було шість; але разом з Господом, звичайно, були і Отець, і Дух Святий: Отець - голосом Своїм свідчивши, що Цей є Його Син коханий, а Дух Святий - засяявши з Ним в світлій хмарі. Таким чином, ті шість складають вісім і по відношенню до восьми не представляють жодної розбіжності.

Отже, після настання восьмого дня, Господь, узявши Петра, Якова і Іоана, зійшов на гору помолитися: бо Він завжди або один молився, віддаляючись від всіх, навіть від самих апостолів, як, наприклад, в той час, коли наситив п'ятьма хлібами і двома рибами п'ять тисяч чоловік, окрім жінок і дітей (Мф. 14, 19-23), або, узявши з Собою небагато, які перевершували інших, як було при наближенні рятівної пристрасті, коли, сказавши іншим учням: "сидіть тут, допоки Я там помолюся" (Мф. 26, 36), - узяв з Собою Петра, Якова та Іоана.

Ось і тепер, узявши лише цих же, Господь завів їх на високу гору одних і перетворився перед ними, тобто, в очах їх. "Що означає - преобразився?", - запитує Златословесний Богослов (Златоуст) і відповідає: "відкрив, тобто, їм щось зі Свого Божества - стільки, скільки вони могли вміщати, і показав в Собі Бога, що мешкає в Ньому". Ми віруємо, що Він явив в Преображенні не інше яке-небудь світло, але лише те, який приховане було у Нього під завісою плоті; це ж Світло було Світло Божественного єства, тому і Нестворений, Божественний. Так, і по ученню Богословствуючих отців, Ісус Христос перетворився на горі, не набувши що-небудь і не змінившись в що-небудь нове, чого до того не мав, але показавши учням Своїм лише те, що у Нього вже було, відкривши очі їх і зробивши їх із сліпих зрячими. Отже, Світло це не є світло плотське, і споглядаючі його не просто бачили його плотськими очима, але зміненими силоміць Божественного Духу: вони змінилися і лише таким чином побачили зміну, що сталася при самому прийнятті нашої тлінності, обоженої з'єднанням із Словом Божим. Звідси і що Зачала і Народила дивно взнала, що Народжений від Неї є Бог, що втілився; і Симеон, тільки прийняв це Немовлятко на руки. І св. Анна, що вийшла до Стрітення, - бо Божественна сила просвічувалася, як би крізь скляну оболонку, сяючи для тих, що мають чисті очі серця.

Та і для чого Господь перед початком Преображення обирає найголовніших з лику апостольського і заводить їх з Собою на гору? Звичайно, для того, щоб показати їм щось велике і таємниче. Що ж особливо великого і таємничого в свідченні плотського світла, яке рясно тоді мали вже не лише вибрані, але і останні апостоли? Яка була нужда для них в зміні силоміць Духу очей їх для споглядання того Світла, якщо воно плотське і створене? Євангеліст Іоан, навчений Божественним Одкровенням, ясно говорить, що майбутній вічний і перебуваючий град не буде "вимагаючим сонця і місяця: Слава бо Божа просвітлює його, і світильник його - Агнець" (Апок. 21, 23). Чи не ясно, що він показує тут Того ж Ісуса, Який нині на Фаворі Божественно перетворився, і плоть Якого сяяла, як світильник, що виявляє Славу Божества для тих, що пілнялися разом з Ним на гору?

У свято Преображення розкривається містичне богослів'я Християнської Церкви.

Преображення - це візуальне явище царства Божого на землі. Ісус Христос незадовго перед Хресними стражданнями, узявши з Собою трьох учнів - Іоанна, Якова і Петра, вийшов з Капернаума і попрямував на північ до гори Фавор, що підноситься, як фортеця, над горбами Галілеї. Учні мовчали, передчуваючи, що їм відкриється таємниця. Таємниця здійснюється в безмовності. Людське слово відноситься до таємниці, як хвиля до глибини океану.

На Фаворі апостоли побачили Божественне Перетворення Христа, явище Його величі і слави. Обличчя Спасителя стало подібним до світла блискавки, одяг - білими, як сніг. Він стояв, оточений сяянням, як сонце променями. Спасителю з'явилися два пророки: Мойсей і Ілля і розмовляли з Ним. Екзегети (тлумачі священного Писання) говорять, що це була бесіда про Голгофську жертву, про майбутніх Христових стражданнях, про те, що гріхи людські викупатимуть кров'ю Сина Божого і Спасителя.

Три апостоли пережили явище Божественного світла, як ні з чим не порівнянну велику радість. Здавалося, сам час зупинився в спогляданні Божественного світла. Здивовані апостоли пали на землю. Видіння скінчилося. Разом з Ісусом Христом вони спустилися з гори і до ранку повернулися в Капернаум.

підготував протоієрей Василь Загнибіда

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити