Українська

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ єпископа Житомирського і Овруцького Паїсія

СМК собор - Новини єпархії

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ

єпископа Житомирського і Овруцького Паїсія

боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Православної Церкви України

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ!

Вся історія світу і людства ділиться на дві частини – до Різдва Христового та після Різдва Христового. Такий поділ – це не наслідок звичайного літочислення, яке взяло відому надію за віху для зручного відрахування років. Народження Ісуса Христа змінило весь світовий устрій, воно внесло корективи в буття, стало актом нового творіння Всемогутнього Бога. Бо, як говорить апостол Павло: «перший чоловік Адам став душею живою, а останній Адам є дух животворящий» (І Кор.15, 45). Тому до Христа була ера першого Адама, чоловіка з землі, провідника тління і смерті. Ісус Христос став засновником нової ери і як людина з неба – є провідником нетління та життя вічного, родоначальником нового людства, сповненого силою духа животворчого.

Перша людина Адам, був створений Богом із землі (Бут. 2,7), та сповнений духом життя. Йому у володіння був наданий рай, а за умови виконання заповіді Божої нагороджений безсмертям. Та Адам згрішив і позбавлений був усіх благ. Спотворена  через гріх природа стала надбанням всіх людей. Щоб відновити людство та визволити від цієї пагубної спадщини, і звершується «велика благочестя тайна: «Бог явився у плоті» (І Тим. 3, 16). Таким чином, Христос Спаситель, втілене Предвічне Слово, Син Божий Єдинородний, стає Новим Адамом – джерелом нової людської природи сповненої нетлінням та безсмертям.

Свято Різдва Христового в черговий раз відкриває нам всю глибину любові Божої до нас людей. А це відкриває нам джерело безмірної радості. Саме це надихає всю Церкву єдиними устами та єдиним серцем співати Богонемовляті Христу: «Христос народжується – славте! Христос з небес – зустрічайте! Христос на землі – величайтеся!» (1 ірмос Різдвяного канону).

Так Бог заради нас людей благоволив прийняти нашу людську природу від Пречистої Діви Марії, прожити всі періоди зросту, пройти всі випробовування, перетерпіти страждання та смерть на хресті. І тому, коли ми чуємо повчання Євангелиста, що «Слово стало плоттю» (Ін. 1, 14), ми повинні чітко усвідомлювати, що Син Божий для того став Сином Людським, щоб нас, синів людських, зробити дітьми Божими (свт. Іоан Золотоустий. Твори, т.1, с. 74).

Ми, християни, з надзвичайною радістю святкуємо Різдво Христове. Проте необхідно пам’ятати, що наше святкування – це не тільки прекрасні народні традиції, різдвяні колядки, багаті застілля, святкові гуляння. Святитель Григорій Богослов закликає нас святкувати народження Спасителя «не пишно, а по-Божому; не по мирському, а по небесному, не як власне свято, а як свято Того, хто став нашим, …свято нашого Владики, свято зцілення та відтворення ».

Тому починати святкування народження нашого Спасителя потрібно з очищення нашого розуму, серця та всіх почуттів; із сприйняття слова Божого, яке повинно знайти добру ниву в наших душах. А продовженням святкування повинно бути єднання з Богом, нашим Творцем Небесним, який заради нас людей і ради нашого спасіння з небес зійшов і воплотився від  Духа Святого і Марії Діви і став людиною (IV член Символа віри).

Тому, святкування Різдва Христового повинно бути черговим кроком до святості, рішучою відмовою від гріха та всякого зла. Усвідомлюючи через святкування Різдва Христового, що народився Бог і продовжувати грішити та чинити беззаконня означає свідомо зневажати Бога, знущатися над нашим Творцем, який створивши нас покликавши до святості (І Сол. 43). Святкування Різдва Христового змушує нас визначитися, чи справді ми стали спільниками Божими та живучи в новий час, продовжуємо жити за законом гріха, залишаючись спадкоємцями стародавнього Адама.

Дорогі брати і сестри, будемо святкувати Різдво Христове з небесною радістю та духовним натхненням; будемо святкувати народження Спасителя з найбільшою користю для себе, «скинувши, – як вчить ап. Павло, – стародавню людину з ділами її та вдягнувшись у нову, яка оновлюється в пізнанні  за образом Творця її» (Кол. 3, 9-10). Тільки таким чином ми зможемо бути спадкоємцями Нового Адама, тільки таким чином буде «з нами Бог» – як ми і співаємо в храмах у цей світлий день Різдва Христового. І все це стане запорукою того, що ми вже не будемо рабами гріха та тління, а вільними, готовими на всяке добре діло та спадкоємцями вічного життя у Христі Ісусі.

З нагоди Різдва Христового та Нового року вітаю всіх Вас, всечесні пастирі, чесні диякони, боголюбиве чернецтво, мужні наші воїни-захисники, побожні наші парафіяни та всі жителі богомбереженної Житомирщини. Нехай народжений у Вифлиємі Христос Спаситель зішле на кожного з Вас свою щедру небесну милість, нехай благодать Божа, яка зійшла на землю з народженням Месії, буде Вашим добрим надбанням. Єднаючись у святкуванні Різдва Христового, помолимося щиро до нашого Небесного Отця, щоб дав нам сили наслідувати свого нового родоначальника – Господа з неба, та запроваджувати закони нової Христової ери в усі сфери нашого життя.

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ! СЛАВІМО ЙОГО!

ПАЇСІЙ

Єпископ Житомирський і Овруцький

Різдво Христове 2021/2022

м. Житомир

джерело