Українська

Акафіст до святих благовірних князя Петра і княгині Февронії Муромських

Душекорисні речі - Канони

Кондак 1
Вибрані чудотворці і великі угодники Господні, міста Мурома заступники і повсякчас за душі наші молільники, святі благовірні княже Петре і княгине Февроніє! Похвальний спів вам приносячи, старанно молимо вас як тих, хто має сміливість перед Господом, заступництвом вашим від всяких бід нас визволіть, і зробіть нас спадкоємцями Царства Небесного, щоб радісно вам співали: Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє!

Ікос 1
Ангелами земними, і людьми небесними воїстину явилися ви, блаженні Петре і Февроніє, які мали чисту совість до Бога від юності, і добре у благочесті та чистоті разом пожили , нам же залишили приклад для наслідування життя ваше богоугодне, йому дивуючись і чудесами вашими осяяні, взиваємо голосами хвалебними:
Радуйтеся, бо від юності ви Христа возлюбили і Йому від душі слугували;
радуйтеся, охоронці цнотливості та душевної і тілесної чистоти дбайливці.
Радуйтеся, бо ваші душі і тіла на землі ви у вмістилище Духа Святого приготували; радуйтеся, сповнені премудрості і розуму божественного.
Радуйтеся, бо у плоті, як безтілесні , разом живете; радуйтеся, бо рівноангельську честь ви достойно прийняли.
Радуйтеся, бо від землі на Небо перейшли і там з Ангелами перед Трійцею стоїте;
радуйтеся, бо із безтілесними силами трисвяту пісню Їй співаєте .
Радуйтеся, на небесах і на землі від Господа прославлені;
радуйтеся, що здобули вічне всесвітле місце спочинку.
Радуйтеся, міста Мурома скарби пребагаті;
радуйтеся, джерела невичерпних чудес.
Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє!

Кондак 2
Побачивши в поверненні хвороби знамення гніву Божого, за невиконання обітниці взяти за дружини премудру Февронію, князь Петро постарався це виконати і поєднавшись з нею шлюбом законним в подружжі доброчесному і богоугодному жили блаженні, маючи єдину думку в двох тілах: догоджати Богові. То ж співаєте Йому нині з Ангелами пісню: Алилуя.
Ікос 2
Розумом богопросвіченим згори обдаровані, святі Петре і Февроніє, любов і милосердя до бідних і сиріт виявили, ображеним і безпомічним були заступниками, та іншими багатьма чеснотами прикрасили князювання своє земне. Цього ради співаємо до вас так:
Радуйтеся, блаженні і триблаженні , що в боголюбстві жили і благовір'я зберегли; радуйтеся, милості і співчуття сповнені.
Радуйтеся, безпомічних скорі помічники;
радуйтеся, сумних благі утішителі.
Радуйтеся, сиріт і вдів годувальники;
радуйтеся, тих що в бідах заступники.
Радуйтеся, хворіб душевних і тілесних цілителі;
радуйтеся, скорботних сердець радостетворчі відвідувачі.
Радуйтеся, що любов вашу до Бога, любов'ю до ближніх показали;
радуйтеся, що князювання ваше земне праведно і богоугодно утримували.
Радуйтеся, князів православних похвало і міста Мурома утвердження.
Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє!

Кондак 3
Силою благодаті Божої зміцнений, блаженний княже Петре, захотів залишити місто батьківщини і князювання Муромське, аніж розлучитися з премудрою Февронією за наполяганням гордих бояр. Заради цього Бог тебе прославив і зробив, що тими ж боярами повернутий з дружиною твоєю, на престолі князювання Муромського утвердився, нам же приклад зберігання закону Божого показуєш подвигом твоїм. Тож наслідуючи тебе в святості зберігання шлюбу, оспівуємо Христу: Алилуя!

Ікос 3
Піклуючись про своїх людей, преблаженні Петре і Февроніє, неусипно трудитися для їх блага, благочестя насаджуючи, нечестя викорінюючи і ворожнечу умиротворюючи. Тому і Господь, бачачи такі подвиги ваші, землю Муромську плодовитістю благословив і мир глибокий князюванню вашому дарував, призиваючи людей ваших вдячно співати вам: Радуйтеся, угодники Божі, житія великих святих співпричасники ;
радуйтеся, правителі предобрі ,що людей муромських до спасіння приводили.
Радуйтеся, християнського благочестя охоронці;
радуйтеся, негараздів, чвар і всякого зла викорінювачі.
Радуйтеся, подружніх християн до благочестивого життя наставники;
радуйтеся, доброчесності і стриманості подружньої образи зразкові.
Радуйтеся, праведного суду дбайливці;
радуйтеся, безнагородства і безкорисливості ревнителі.
Радуйтеся, святих царів Костянтина і Олени чеснот наслідувачі;
радуйтеся, рівноапостольного князя Володимира і блаженної княгині Ольги гідні спадкоємці.
Радуйтеся, пара пречесна і благе поєднання,що променями чудес немерехтливо сіяє; радуйтеся, батьківщини вашої пресвітлі світильники.
Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє!

Кондак 4
Буря скорбот і напастей, воздвигнута злобою світу цього, не ослабила вашої міцної любові до Бога, блаженні Петре і Февроніє, але навчила вас бездоганно відкидати розпечені стріли диявольських спокус: ви бо одягнені в броню віри Христової, у глибокому мирі перейшли бурхливу безодню життєвого моря, і досягли тихої пристані спасіння, до неї ж і нас молитвами вашими приведіть, нехай разом з вами співаємо Богу: Алилуя!

Ікос 4
Люди ближні та здалека, почувши про благочесне життя ваше, благовірні Петре і Февроніє, прославляли людинолюбного Бога, що дарував вам силу на всі благі діла. Ними ж як променями пресвітлими, просіяли на батьківщині вашій, де і донині імена ваші чесні, і подвиги ваші оспівуються такими похвалами:
Радуйтеся, пара пресвітла, Богом з’єднана;
радуйтеся,що світлом благочестивого життя вашого, як світила богосвітлі, просіяли. Радуйтеся,що милостинею і молитвами Небесне Царство успадкували;
радуйтеся, що смиренням і постом вічне блаженство отримали.
Радуйтеся, бо нагорода ваша велика на небесах є;
радуйтеся, бо радість ваша вічна у світлостях святих.
Радуйтеся, раби Христові улюблені;
радуйтеся, святих всіх повсякчас друзі.
Радуйтеся, зірки непрелестніі, що шлях богоугодного подружнього життя вірно вказуєте; радуйтеся, хмари росоносні, що полум’я пристрастей і нечестя проганяєте.
Радуйтеся, Божих милостей і щедрот подавачі; радуйтеся, батьківщини вашої прикраса невід'ємна.
Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє!

Кондак 5


Богопросвічені світила благочестя і предивні чудотворці Петре і Февроніє,що Бога від усієї душі возлюбили, всі заповіді Його зберегли; тому і Христос, як сонце і місяць пресвітлі, показав вас, преблаженні, чудес багатьох зорею, що осяює область Муромську і всю країну Російську, прославивши нетлінням святі і цілющі мощі ваші, до них припадаючи, достойно ублажаємо вас і вину подячно співаємо дивному у святих Своїх Богу: Алилуя.

Ікос 5
Бачачи життя ваше праведне і щедроти ваші, люди муромські славили вас, своїх правителів милостивих, благовірні Петре і Февроніє, ви ж смирення істинне возлюбивши і похвалами людськими погордувавши , гординею неуражені перебували, і тим показали нам образ найвищого смирення,йому ж навчаючись, з любов'ю взиваємо до вас так: Радуйтеся, що славу людську за ніщо мали; радуйтеся, що смирення Христове старанно возлюбили. Радуйтеся, заповідей Господніх вірні виконавці; радуйтеся науки Євангельскої істинні послідовники. Радуйтеся, раби Бога Всевишнього,що волю Його творили; радуйтеся ви, що віри Христової до кінця дотримувалися. Радуйтеся, христоіменитих людей благочестя вчителі; радуйтеся,тих що хочуть богоугодно жити богомудрі наставники. Радуйтеся, молитвами вашими спасаючі нас від всяких бід; радуйтеся, всіх добрих прохань наших виконавці. Радуйтеся, в недугах страждаючих благодатні лікарі; радуйтеся, краю Муромського милостиві покровителі. Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.


Кондак 6
Проповідниками віри православної і ревнителями благочестя не словом тільки, але всім своїм життям були у граді Муромі, прехвальні Петре і Февроніє; тому і свята Церква гідно шанує подвиги і труди ваші, ними ж трудилися на славу Бога Всевишнього, безперервно співаючи Йому: Алилуя.

Ікос 6

Возсіяли у місті Муромі світлом добродетельнаго життя вашого, як зірки богосвітлі, преблаженні Петре і Февроніє, і пам'ять ваша в ньому з похвалами до сьогодні, і по смерті своїй не перестаєте освічувати нас, багато чудес звершуючи, і ними світлу зорю безсмертя нам від мощей ваших возсіявающе, щоб ми ублажали вас благохваленіям так співаючи: Радуйтеся, чину і статутів святої Церкви вірні охоронці; радуйтеся, служителів вівтаря Господнього благоговійні шанувальники. Радуйтеся, благих звичаїв та передань святих отців ревнителі; радуйтеся, звичаїв злих і марновірності язичницької викорінювачі. Радуйтеся, суди неприємні людем вашим творівшіі???; радуйтеся, суди ваша з милістю з’єднавші. Радуйтеся, лагідні і незлобиві послідовники Христові; радуйтеся, злобу добром перемагаючі. Радуйтеся, нетління благоухающіі квіти; радуйтеся, безсмертя немерехтливі промені. Радуйтеся, на землі величчю чудес виблискуючі; радуйтеся, на небесах з Ангелами Бога прославляючі. Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 7
Хотів чоловіколюбець Господь явити в житті вашому, Петре і Февроніє, образ повчання не тільки людям світським, а й ликам чернечим, внушив вам в старості маститий залишити славу князювання земного, і прийняти образ чернечий, в ньому ж трудилися добре постом, чуванням і молитвою, виспівуючи невпинно Триєдиному Богу ангельську пісню: Алилуя.

Ікос 7
Нову благодать Божу у чернецькому постригу прийнявши, преподобні, новими подвигами украсили рівноангельне життя ваше і так плід досконалості духовної Христу принесли , і нагороду преподобних гідно від Нього прийняли. Згадуючи таку ревність вашу до подвигів духовних, прославляємо вас цими достодолжними похвалами: Радуйтеся,бо заради любові до Господа, світу цього князювання і славу залишили; радуйтеся, бо чернече рівноангельне життя з любов’ю прийняли. Радуйтеся, досконалого терпіння подвижники; радуйтеся, добровільно злиднів блаженні стяжателі. Радуйтеся, перед кінчиною вашою вся пристрасті умертвивші стриманістю; радуйтеся, прийнявши святу схиму в броню спасіння. Радуйтеся, що багряницю княжу на волосяницю чернечу поміняли ; радуйтеся, постом, чуванням і безперестанними молитвами Богу добрі угодники. Радуйтеся, боголюбного усамітнення взыскатели; радуйтеся, спасительної безмовності любителі. Радуйтеся, сльозами молитовними зрошені; радуйтеся, в сонмі преподобних на небесах прославлені. Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 8
Чудне і дивне це диво, коли ти, блаженний Петре, наприкінці життя свого, заради прохання дружини твоєї, святої Февронії, исходом своїм забарився, аж поки закінчила вона пелену церковну, нею шиту і вкупі з тобою до кінця смертного приспе, і так нерозлучні в житті, нерозлучними в кінчину явилися, і в єдиний день і годину святі душі свої в руки Божі віддали, взиваючи повсякчас живими і мертвими володіючому Владиці Богу: Алилуя.

Ікос 8
Всі дивувалися і славили дивного у святих Своїх Бога, коли святі ваші тіла, в різних гробах покладені, дивно опинилися лежачими у спільній гробниці, яку уготували собі, преподобні, в соборній церкві міста Мурома, де і донині нерозлучно спочиваєте, чудотворці святі, невичерпно істочающе зцілення всім, з вірою прибігаючим до вас і тим що кличуть : Радуйтеся, що союз любові вашої до гробу і за гробом вірно зберегли; радуйтеся, не тільки в житті, але й по смерті, у Господі з'єднані. Радуйтеся, в подружньому благочестивому житті ваших наслідувачів кріпкі помічники; радуйтеся, теплотою любові вашої і нас зігріваючі. Радуйтеся, смертю тимчасовою перейшовши до життя вічного; радуйтеся, від Господа нетлінням і чудесами прославлені. Радуйтеся, бо пам'ять ваша з похвалами і успіння зі святими; радуйтеся, бо імена ваша чесна суть і благословенні у вітчизні вашій. Радуйтеся, Російської держави добриво благодатне, радуйтеся, граду Мурома огородо незламна. Радуйтеся, за тих хто любить і поважає вас небесні заступники; радуйтеся, що повсякчас просите нам у Господа дарів благості Його. Радуйтеся, святіі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 9
Всі Ангели і святі лики раділи радістю великою, коли святі душі ваші досягли вічного в обителях райських селища, і Сам Творець Ангелів і Святіший святих Цар Слави Христос, безсмертя вінцями увінчав вас і дарував вам благодать молитися Йому з дерзновением великим за всіх тих, хто шукає вашого заступництва, його ж не позбавте і нас грішних Петре і Февроніє достохвальні, смиренномудренно співаючих прославившому вас Богу похвальну пісню: Алилуя.

Ікос 9
Ветійство людське не тяжіє до гідного прославленню дивного життя вашого, святії чудотворці Петре і Февроніє; хто бо оповість всі моління і пости, хвороби і труди ваші? Хто підрахує всі сльози і зітхання ваші до Бога? Обаче ми любов'ю до вас подвизаємі, насмілюємося співати вам ці малі і нехітростния похвали: Радуйтеся, благодаті Святого Духа обранні вмістилища; радуйтеся, радості нам вічної благоприятнии заступники. Радуйтеся, богобоязливих подруж в благочесті утвердження; радуйтеся, порушників подружньої цнотливості і злагоди грізне викриття. Радуйтеся, що гнів Божий, праведно спонукуваний на нас, молитвами вашими втамовуєте; радуйтеся, що про за мир у всьому світі невпинно Господа благаєте. Радуйтеся, проти ворогів видимих і невидимих кріпкі нам захисники; радуйтеся, ангелонравніі люди . Радуйтеся, преподобних і праведних співспадкоємці; радуйтеся, Пресвятої Трійці вірні угодники. Радуйтеся, блаженні мешканці горняого міста Єрусалима Небесного; радуйтеся, зі святими торжествуючі в скиніях райських. Радуйтеся, святі преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 10
Спасіння вічне успадкувавши богоблаженні Петре і Февроніє, душами вашими в мешканнях вишніх нерозлучно у Бозі перебуваєте, святими мощами ж вашими в храмі Божому нетлінно укупі спочиваєте, і щедрі зцілення ізточаєте, нехай чудесами вашими благодатно освічені, хвалебно кличемо Верховному Творцю чудес Богу: Алилуя.

Ікос 10
Стіну заступництва, благоприємні молитви ваші до Бога, знайшовши , святі чудотворці Петре і Февроніє,подяку Отцю Небесному старанно возсилаємо за всі благодіяння Його, вами всім нам щедро явлені, вам же, заступникам нашим, так співаючи приносимо пісню: Радуйтеся, всесвітлого Царства Христового спадкоємці; радуйтеся, ангельських ликів співрозмовники. Радуйтеся, Бога у славі неприступній созерцающіі; радуйтеся, Трисіянного Божества таинницы. Радуйтеся, зі святими на небесах вічно царствуючі; радуйтеся, від гірських висот до земнородних милостиво приникаючі. Радуйтеся, криниці пахощів небесного прозябенія; радуйтеся, кипариси чудоточні раю Ісусового. Радуйтеся, подавці незаздрісні безнагороднього лікування; радуйтеся,виконавці достохвальних багатьох чудес. Радуйтеся, благодіянь безліч нам істочающіі; радуйтеся, милістю співчуття вашого всіх осягаючі. Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 11
Спів молебний приносимо вам, угодники Божі Петре і Февроніє, і з любов'ю припадаємо до раки святих і цілющих мощей ваших, прославляючи життя ваше богоугодне і подвигів багато. Молимося вам старанно, чудотворці святі, допоможіть нам наслідувати ваші чесноти, щоб ми могли богоугодно співати Творцеві нашому: Алилуя.

Ікос 11
Світла Небесного сповнений був соборний храм міста Мурома, коли благоволінням Божим святі мощі ваші Петре і Февроніє, цілі благоуханні опинилися в ньому, і з надр земних, як скарб дорогоцінний винесені були, де і до нині почивають, зцілення неоскудния істочающе недужим і болящим . Заради цього піснею взиваємо до вас: Радуйтеся, золото нетлінне, в надрах земних знайдене; радуйтеся, бісер сіяючий і благодатно просвічуючий людей. Радуйтеся, святої Православної Церкви похвало; радуйтеся, єресей і розколів викриття. Радуйтеся, світила розумні, зорею Святого Духа облістающіі; радуйтеся, мира пахощів Христових сповнені. Радуйтеся, зодягнені в ризу в благодатного нетління; радуйтеся, опоясані силою багатьох чудес. Радуйтеся, бо рака ваша чесною лікувальницею явилася недугів людських; радуйтеся, бо з неї всякий,що з вірою приходять дари цілющі приймає. Радуйтеся, світлістю чудес ваших морок душ наших осяюючі; радуйтеся, нетлінням святих мощей ваших зорю спільного всіх воскресіння нам показуючі. Радуйтеся, святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 12
Благодать зверху вам даровану, пізнавши, святі чудотворці Петре і Февроніє, з благоговінням і любов'ю поклоняємося нетлінним і цілющим мощам вашим і від них приймаємо у недугах зцілення, в скорботах утіху, в бідах благодатну допомогу: тому і прославляємо вас достойно, небесних предстателів і заступників наших, співаючи хвали і подяки вами благотворящому нам Владиці Богу: Алилуя.

Ікос 12
Оспівуючи багаточисленні і преславні ваші чудеса, великі угодники Божі Петре і Февроніє, ублажаємо вас, як цілителів, потішителів і помічників від Господа нам дарованих, і молитовно торжествуємо святу пам'ять вашу, від любові сердечної співаючи вам подячно і хвалебно: Радуйтеся, у пахощах святині нетлінно спочиваючі; радуйтеся,тих що з вірою приходять до раки мощей ваших благодатно освячуючі. Радуйтеся,тих що закликають молитовно чесні імена ваші скорі вислуховувачі; радуйтеся, тих що надію на вас в Бозі покладають дивні помічники. Радуйтеся, відомі умилостивлювачі Царя Небесного; радуйтеся, сильні захисники наші від ворогів невидимих. Радуйтеся, повсякчас всім нам ходатаи спасіння; радуйтеся, невідступні охоронці міста Мурома. Радуйтеся, князів російських пречудна доброто; радуйтеся, вітчизни вашої Богом даровані покровителі. Радуйтеся, тіл наших благодатні цілителі; радуйтеся, за душі наші усеїдні до Господа молитвеники. Радуйтеся святі і преславні чудотворці Петре і Февроніє.

Кондак 13
О святі і преславні чудотворці, благовірні княже Петре і княгине Февроніє! Прийміть милостиво цей похвальний спів від нас недостойних у розчуленні вам принесене ний , і вашим заступництвом у Господа випросіть нам утвердження у вірі і добрих ділах, і порятунок від усіх скорбот і хвороб тимчасових і вічних, нехай сподобимося укупі з вами і всіма святими в Царстві Небесному співати Пресвятій Трійці вічно похвальну пісню: Алилуя.

Цей кондак читається тричі, потім ікос 1 і кондак 1.

джерело: Сайт храму Всіх Українських Святих, м. Львів