Українська

Різдво чесного пророка, Предтечі і Хрзестителя Господнього Іоана 7 липня

Душекорисні речі - Радимо прочитати

Різдво чесного, славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана святкується Православною Церквою 7 липня, як велике неперехідне свято.

Бог, через пророка Малахію, провістив, що перед самим пришестям у світ Христа-Спасителя з'явиться Предтеча, тобто Попередник Спасителя. Предтеча буде великим пророком, він сповістить людям про скоре пришестя Христа і буде готувати їх до прийняття Христа Спасителя.

Пророк Іоан був сином священика Захарії (з роду Аарона) і праведної Єлисавети (з роду царя Давида). Жили його батьки біля Хеврону (у Нагірній країні), на південь від Єрусалиму.

Одного разу Зaxapія звершував богослужіння в Єрусалимському храмі. Коли він увійшов у Святеє-Святих щоб покадити, там йому з'явився Ангел Господній, ставши праворуч кадильного жертовника, на якому димів ладан. Зaxapія зніяковів, і страх напав на нього. Ангел же сказав йому: "Не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя: дружина твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім'я йому Іоан. Народження його принесе радість багатьом. Він буде великий перед Господом, матиме дари Духа Святого від самаго свого народження, і багатьох людей наверне до Господа Бога.

 

Він буде попередником Господа-Спасителя, за духом і силою, як Ілля, і готуватиме людей до прийняття Спасителя ". Зaxapія не відразу повірив з радощів і сказав: "а чим переконатися мені, що це збудеться? Адже, я і дружина моя вже дуже старі". Ангел відповів йому: "я - Архангел Гавриїл, що стою перед Богом, і посланий говорити з тобою. За те, що ти не повірив моїм словам, ти будеш німий і не зможеш говорити до того дня, поки це збудеться". Тим часом, народ, молячись, чекав Зaxapію і дивувався, що він забарився в храмі, у святилищі. Він же, вийшовши звідти, не міг говорити з народом і пояснювався знаками. Тоді всі зрозуміли, що йому було видіння у святилищі. По закінченні днів своєї служби в храмі, Захарія повернувся у свій дім. Коли Єлисавета дізналася про велику Божу милість до них, вона приховувала від людей свою радість зі скромністю і дякувала Господу.

І ось у благочестивого подружжя, до похилої старості позбавлених розради мати дітей, нарешті народжується син, якого вони випросили у своїх молитвах.

Коли Єлисавета народила сина, то рідні і сусіди її раділи, що Господь надав їй милість Свою, і на восьмий же день прийшли до неї, щоб здійснити обряд обрізання новонародженого, і хотіли назвати його по імені батька.

Обрізання крайньої плоті, що почалося з Авраама, здійснювалося за законом Мойсея (Лев. 12, 3) у восьмий день від народження; через вчинення обрізання новонароджений вступав у суспільство обраного народу, а тому день обрізання вважався радісним сімейним святом. Єлисавета, звичайно, знала, яке ім'я має бути дано її синові, і тому на пропозицію рідних і сусідів назвати новонародженого Захарією сказала: «Ні, назвати його Іоаном» (Лк. 1, 60).

Такого імені не носив ніхто з родичів Захарії. Назвати новонародженого Іоаном означало відступити від століттями освяченого звичаю, і тому за вирішенням непорозуміння всі звернулися до самого Захарії і знаками запитували його, як назвати немовля. Захарія написав на табличці: «Іоан ім’я йому» (Лк. 1, 63).

І всі дивувались.

І в той час йому відкрилися уста, і він став говорити, благословляючи Бога.

І був страх на всіх навколо них: і розповідали про все це по всій нагірній країні юдейській. Всі почули, розважали у серці своїм та казали: "Ким буде дитина оця?".

І Захарія, батько його, сповнився Святого Духа і пророкував, кажучи: "Благословен Господь Бог Ізраїлів, що відвідав народ Свій й визволив йому, і ріг спасіння підніс нам у домі Давида, Свого слуги, як сповістив вустами колишніх одвіку святих пророків Своїх ... І ти, дитино, пророком Всевишнього наречешся…

При обрізанні немовляті дали ім'я Іоан, що означає - Єгова милосердний - бо він повинен був приготувати проповіддю народ до наближення царства благодаті (Лук. 1:63).

Всі ці чудесні події так вразили присутніх при обрізанні Іоана, що на них напав страх, який перейшов і до всіх навколишніх жителів; в усій країні юдейській говорили про це; всі дивувалися і один одного запитували: яке призначення має дитина оця?

Коли безбожний цар Ірод почув від волхвів про народження Месії, він вирішив убити у Вифлеємі і його околицях всіх немовлят у віці до 2-х років, сподіваючись, що в їх числі буде і народжений Месія. Ірод добре знав про незвичайне народження пророка Іоана і хотів убити його, побоюючись, що він і є Цар Юдейський.

Дізнавшись про це, праведна Єлисавета сховалася разом з немовлям у горах. Вбивці всюди шукали Іоана. Праведна Єлисавета, побачивши переслідувачів, зі сльозами стала благати Бога про порятунок, і негайно розступилася гора і вкрила її разом з немовлям від погоні. У ці тяжкі дні святий Захарія здійснював своє служіння в Єрусалимському храмі. Воїни, послані Іродом, марно намагалися дізнатися у нього, де знаходиться його син. Тоді, за велінням Ірода, вони вбили святого пророка, заколовши його між жертовником і вівтарем. Праведна Єлисавета померла через 40 днів після свого чоловіка, а святий Іоан, якого спасав Господь, перебував у пустелі до дня свого явлення ізраїльському народу.

Тропар, глас 4

Пророче і Предтече пришестя Христового, достойно прославляти тебе не в силі ми, що любов’ю тебе шануємо. Бо неплідність матері і батьківська безгласність розрішилися славним і чесним твоїм різдвом – і втілення СинаБожого світові проповідується.

Кондак, глас 3

Раніше неплідна нині Предтечу Христового народжує, і він є здійснення усякого пророцтва, бо Кого пророки проповідували, на Того він у Йордані руку поклав, ставши Божого Слова пророком, проповідником, разом і Предтечею.

Величання

Величаємо тебе, Предтече Спасів Іоане, і шануємо від неплідної преславне народження твоє.