Українська

9 серпня - Православна Церква вшановує пам'ять святого великомученика і цілителя Пантелеймона.

Душекорисні речі - Серпень

Великомученик і цілитель Пантелеймон народився в місті Нікомидії в сім'ї знатного язичника Євсторгія і названий Пантолеоном. Його мати Еввула була християнкою. Вона хотіла виховати сина в християнській вірі, але померла, коли майбутній великомученик був ще юним отроком. Батько віддав Пантолеона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку юнак став навчатися мистецтву лікування у знаменитого в Нікомидії лікаря Євфросина і став відомий імператору Максиміану (284-305), який захотів бачити його при своєму дворі.

 

У той же час в Нікомидії таємно проживали священномученики пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ, які врятувались після спалення 20000 християн в Никомидійській церкви в 303 році. Святий Єрмолай неодноразово бачив Пантолеона, який проходив повз їхню хатину. Одного разу пресвітер покликав юнака до свого житла і розказав про християнську віру. Після цього Пантолеон щодня відвідував священномученика Єрмолая.

Якось раз юнак побачив на вулиці мертву дитину, яку вкусила гадюка. Пантолеон почав молитися Господу Ісусу Христу про воскресіння померлого і знищення. Він твердо вирішив, що у разі виконання його молитви стане послідовником Христа і прийме Хрещення. Дитина ожила, а гадюка розлетілася на шматки на очах у Пантолеона.

Після цього чуда Пантолеон був охрещений святим Єрмолаєм з іменем Пантелеймон (всемилостивий). Розмовляючи з своїм батьком Євсторгієм, святий Пантелеймон підготував його до прийняття християнства, і коли батько побачив, як син зцілив сліпого іменем Ісуса Христа, то він увірував у Христа і охрестився разом з прозрілим сліпим.

Після смерті батька святий Пантелеймон присвятив своє життя хворим, убогим і жебракам. Він безвідплатно лікував усіх, хто звертався до нього, зціляв їх іменем Ісуса Христа. Він відвідував у в'язницях християн, якими були переповненні всі темниці, лікував їх від ран. Незабаром чутка про милостивого лікаря поширилася по всьому місту. Залишивши інших лікарів, жителі стали звертатися тільки до святого Пантелеймона.

Із заздрощів лікарі донесли імператору, що святий Пантелеймон лікує ув’язнених християн. Імператор Максиміан вмовляв святого спростувати ці доноси і принести жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і на очах імператора зцілив розслабленого іменем Ісуса Христа. Запеклий Максиміан стратив зціленного, який прославляв Христа, а святого Пантелеймона віддав на жорстокі муки.

Господь являвся святому і зміцнював перед стражданнями. Великомученика Пантелеймона повісили на дереві і рвали залізними кігтями, обпалювали свічками, потім розтягували на колесі, кидали в кипляче олово, кидали в море з каменем на шиї. З усіх тортур великомученик виходив неушкодженим і з сміливістю викривав імператора.

У той же час перед судом язичників стали пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ. Всі троє твердо сповідали свою віру в Спасителя і їм були відсічені голови.

За велінням імператора великомученика Пантелеймона кинули до диких звірів у цирку. Але звірі лизали його ноги і відштовхували один одного, намагаючись торкнутися руки святого. Глядачі піднялися з місць і почали кричати: "Великий Бог християнський". Розлючений Максиміан наказав воїнам рубати мечами всіх, хто прославляв Ісуса Христа, а великомученику Пантелеймону відрубати голову.

Святого привели на місце страти і прив'язали до оливкового дерева. Коли великомученик молився, один з воїнів вдарив його мечем, але меч став м'яким, як віск, і не завдав ніякої рани. Святий закінчив молитву і почув голос, який кликав страстотерпця до Царства Небесного. Почувши голос з Неба, воїни впали перед святим мучеником на коліна і просили прощення. Кати відмовилися продовжувати страту, але великомученик Пантелеймон звелів виконати наказ імператора, сказавши, що інакше вони не будуть мати з ним частки в майбутньому житті. Воїни зі слізьми попрощалися з ним, цілуючи його.

Коли мученику відсікли голову, із рани потекло молоко. Оливкове дерево, до якого був прив'язаний святий, на момент його смерті вкрилося плодами. Багато присутніх при страті увірували в Христа. Тіло святого, яке вкинули у вогнище, залишилося у вогні неушкодженим і було поховане християнами.

Слуги великомученика Пантелеймона Лаврентій, Васса і Павіан бачили його страту і чули голос з неба. Вони написали розповідь про життя, страждання і кончину  великомученика.

Святі мощі великомученика Пантелеймона частинками розійшлися по всьому християнському світі, а чесна глава знаходиться нині в Російському Афонському монастирі на честь святого великомученика Пантелеймона.

Великомученик Пантелеймон шанується в Православній Церкві як грізний святий, покровитель воїнів. Цей бік шанування розкриває його перше ім'я Пантолеон, що значить "лев у всьому". Друге ім'я, дане при хрещенні, - Пантелеймон, тобто "всемилостивий", розкривається із шанування великомученика як цілителя.

Святий великомученик Пантелеймон вважається особливим помічником всіх недужих. Звідси широко розповсюджено в нашій батьківщині благочестивий звичай служити цьому святому молебні про стілення недужих. Поміч святого Пантелеймона призивається і в молитвах таїнствах Єлеосвячення, яке здіється над тяжко хворими. У західних християн святий великомученикПантелеймон шанується як помічник лікарів.

Святий Великомученику і цілителю Пантелеймоне моли Бога за нас.

Молитва до святого великомученика і цілителя Пантелеймона

О великий Христів угоднику і преславний цілителю, великомученику Пантелеймоне! Ти душею на небесах перед престолом Божим предстоїш і триіпостасною Його славою насолоджуєшся, а тілом і іконою святою на землі в Божественних храмах перебуваєш і даною тобі благодаттю різні чудеса твориш. Споглянь милосердним оком твоїм на людей, що стоять і перед чесною іконою твоєю моляться, благаючи від тебе цілющої допомоги і заступництва; піднеси до Господа Бога нашого теплі твої молитви і випроси душам нашим прощення гріхів. Бо ми через беззаконня наші не можемо підняти очей до висоти небесної, ні піднести голосу моління до Його в Божестві неприступної слави; серцем скрушеним і духом смиренним тебе, заступника милостивого перед Владикою і молитовника за нас грішних, закликаємо, бо ти отримав благодать від Господа недуги відганяти і пристрасті зціляти. Тебе просимо: не зневаж нас недостойних, що молимося тобі й помочі твоєї потребуємо, будь нам у печалях утішителем, у недугах лютих лікарем, у напастях покровителем, для хворих очей прозріння подателем, дітям хворим помічником. Випроси всім все, що для їхнього спасіння корисне, щоб твоїми до Господа Бога молитвами отримали благодать і милість і прославляли всіх благ Джерело і Дароподателя Бога, Єдиного в Тройці Святій, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Підготував: протодиякон Василь Татарин,

клірик Свято-Михайлівського

кафедрального собору м. Житомира

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ