Українська

24 січня – пам’ять преподобного Феодосія Великого

Душекорисні речі - Січень

 

Феодосій народився в Каппадокійському селищі Могаріон. Його батьками були християни Проересій та Євлогія. З дитинства володіючи гарним голосом, Феодосій був поставлений в церковні читці. Близько 451 року Феодосій відправився в Єрусалим. По дорозі в Антіохію він зустрів  Симеона Стовпника, який, як оповідає житіє, "поцілував богонатхненного юнака і пророкував йому, що він буде пастирем словесних овець і врятує багатьох від  вовка; передбачив йому ще багато чого і, благословивши його, відпустив". У Єрусалимі він відвідав місця євангельських подій і став учнем преподобного Лонгіна, що проживав при "стовпі Давидовому" (давня вежа в Єрусалимській фортеці, у Яффських воріт). За дорученням Лонгіна Феодосій переселився до Кафісматної церкви, побудованої вдовою Гликерією на півдорозі між Єрусалимом і Вифлеємом, але бажаючи усамітнення через деякий час пішов у пустелю і поселився в печері, в якій за переказами зупинялися волхви, що прийшли поклонитися новонародженому Ісусові.

 

Незабаром навколо Феодосія утворилася чернеча громада і "печера зробилася тісною для перебування настільки великої кількості людей". На прохання ченців вибрати місце для будівництва монастиря Феодосій взяв кадильницю, вклав до неї холодне вугілля, фіміам і вийшов у пустелю: ... Він обходив місця, які здавалися більш зручними для побудови монастиря. Він пройшов далеко по пустелі і з тим ж холодним вугіллям в кадилі досяг місця, званого Кутілла, і берегів Смоляного озера. І коли побачив, що вугілля не загоряється ... то намірився повернутися в печеру. Коли він повертався, і печера була вже недалеко із кадильниці раптово вийшов запашний дим, бо вугілля сильно розгорілося.

На цьому місці була побудована церква, келії і незабаром виникла велика обитель, що отримала назву Лавра Феодосія Великого. У ній був введений монастирський статут Василія Великого і лавра стала першим чернецьким монастирем Палестини. До кінця життя Феодосія в ній проживало до 400 ченців.

Житіє Феодосія багаторазово згадує чудесне примноження їжі, події по молитві Феодосія (російська агіографія використовувала ці випадки для житія Феодосія Печерського). У палестинській пустелі Феодосієм було влаштовано ряд паломницьких будинків та лікарень. У лаврі було побудовано декілька церков, богослужіння в яких проходило на різних мовах: "У великій церкві Пречистої Богородиці – греки, в іншій – іверійці, в третій – вірмени співали церковне правило на своїх мовах, по сім разів на день".

Феодосій був другом преподобного Сави Освяченого. При єрусалимському патріархові Салюстіі (486-494 рр.) ченці палестинської пустелі звернулися до нього з проханням поставити "Феодосія і Саву архімандритами і начальниками всіх монастирів, що знаходяться близько Святого Града". Патріарх задовольнив прохання ченців, Феодосій став архімандритом всіх палестинських загальножительні монастирів (кіновійв).

У період правління імператора Анастасія I в столиці імперії загострилися монофізітські суперечки, почалися заперечення рішень Четвертого Вселенського собору. Імператор, дотримувався монофізитства та почав гоніння, у відповідь на які Феодосій від палестинських ченців направив йому напоумлення, а потім, прийшовши в Єрусалим, у храмі Гробу Господнього з амвона проголосив: "Хто не шанує чотири Вселенських соборів, як і чотири Євангелія, нехай буде проклятий!". За свої опозиційні дії Феодосій був підданий ув'язненню, з якого вийшов після смерті Анастасія (518 рік). Боротьба Феодосія з монофізитами отримала позитивну оцінку з боку римського папи Фелікса і антіохійського єпископа Єфрема, які направили преподобному свої послання.

Помер Феодосій в 529 році у віці 105-ти років після тривалої хвороби ("лежав на одрі хвороби протягом цілого року"). Тіло Феодосія було поховано в печері трьох волхвів.

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ