Українська

Святині храму: Преподобний Агапіт Печерський, Лікар Безвідплатний

СМК собор - Святині

Свято-Михайлівський кафедральний собор в Житомирі є одним з найдревніших храмових споруд України та Житомирщини. Хоча вік цього виличного храму не великий, адже споруджений він у 1856 році. Цей величний собор переніс чимало випробувань впродовж своєї історії. Довгий час храм був зачинений у період радянської влади і лише з відновленням незалежності України молитва у стінах собору зазвучала знову.

Під своїми склепіннями величний храм зібрав чимало святинь одна з яких частичка Преподобного Агапіта Печерського, лікаря безвідплатного. Прикластися до якої мають змогу постійні парафіяни та гості Свято-Михайлівського кафедрального собору м. Житомира.

Одним з найбільш відомих святих часів Древньої Русі є преподобний отець наш Агапіт. Преподобний Агапіт Печерський, лікар, був киянином. Став ченцем Печерського монастиря за преподобного Антонія, життя й подвиги якого наслідував. Він отримав від Бога дар лікувати, зціляв хворих молитвою і зіллям, яке сам заготовляв. Спочатку він лікував ченців, а коли слава про нього, як доброго лікаря, поширилася, до нього почали приходити хворі люди з Києва й околиць. Агапіт лікував усіх, не беручи за це жодної винагороди.

У той час у Києві був знаменитий лікар вірменин. Він передбачав час смерті хворих. Якщо хворий був уже безнадійний, він не брався його лікувати. Одного разу до Агапіта привели хворого боярина князя Всеволода. Вірменин сказав йому, що через вісім днів той помре. Молитвою і лікарськими травами Агапіт преподобний його вилікував. Із цього часу слава про нього поширилася по всій землі Руській. Вірменин дуже заздрив Агапіту і вирішив йому помститися. Послав одного засудженого на смерть чоловіка, дав йому смертельного зілля, щоб той випив перед візитом до Агапіта. Коли преподобний побачив, що чоловік помирає, він молитвою і зіллям урятував його від смерті. Тоді вірменин підмовив своїх людей, щоб дали випити Агапіту отрути. Він випив її і залишився живим. Господь зберіг блаженного, як сказано в Євангелії: «І коли вип’ють щось смертоносне, воно не пошкодить їм» (Мк. 16, 18).

У Чернігові захворів князь Володимир Всеволодович Мономах, якого лікував вірменин. Будучи вже при смерті, він послав гінця в Печерський монастир до ігумена Іоанна, щоб той відпустив Агапіта. Агапіт передав зілля для князя і за його молитвою він видужав. Володимир Мономах приїхав у монастир і привіз багато золота преподобному, але Агапіт не вийшов до князя. Пізніше Мономах прислав із подарунком одного зі своїх бояр. Агапіт відмовився від подарунків, сказавши, що князя вилікував Господь. Попередивши його, щоб він творив милостиню на знак подяки Господу за своє зцілення. Князь так і робив.

Після багатьох трудів і подвигів богоугодних преподобний Агапіт захворів. До хворого прийшов вірменин і після довгої розмови з блаженним сказав йому, що він помре через три дні. Агапіт відповів, що проживе ще три місяці. Вірменин сказав, якщо Агапіт проживе більше трьох днів, то він пострижеться в ченці. Преподобний Агапіт продовжував лікувати людей і прожив ще три місяці. 1 червня 1095 р. він помер. Його мощі знаходяться в Ближніх печерах.

Через деякий час після смерті блаженного в Печерський монастир прийшов вірменин і попросив, щоб його постригли в ченці. Йому з’явився преподобний Агапіт і сказав: «Ти обіцяв прийняти образ інока, а якщо не виконаєш своєї обіцянки, то погубиш свою душу». Далі вірменин продовжив, що він вірить, що преподобний — святий. Вірменина постригли в ченці і до кінця днів він прожив у монастирі, лікуючи хворих і свою душу.

В акафісті всім преподобним Печерським про Агапіта сказано: «Силою і благодаттю, даних тобі від Бога, у житті твоєму, Агапіте блаженний, хвороби різні ти лікував. Благодать ця і сила в тобі й сьогодні присутня, і навіть примножилась. Тому молимо тебе, зціли недуги наші, вилікуй пристрасті душевні й тілесні, щоб ми зі здоровим тілом і душею взивали до Христа, що прославив тебе. Алилуя!»

Пам’ять преподобного Агапіта вшановується 14 червня (1 червня за ст. ст.).


МОЛИТВА

до

Преподобного Агапіта Печерського, лікаря безвідплатного

О, всеблаженний Агапіте цілителю, земний Ангеле і небесна мешканцю. Припадаю до тебе з вірою і любов’ю і щиро молю Тебе: дай мені сми­ренному і грішному святе своє заступництво, бо через гріхи не насмілюся просити Господа і Владику нашого, тільки тебе молитвеника благо приємного, до Нього пропоную і прошу тебе з осердям великим:  випроси нам (імена) від благості Його благопотрібні дари душам і тілам нашим віру правдиву, любов до всіх нелицемірну, в злих стражданнях терпіння, тяж­кими хворобами одержимим — зцілення, впавши під тягарем різних скорбот і напас­тей, і через життя важке розчарованим – допомогу, визволення і зцілення молитвами Твоїми.

Не забудь, блаженний і храм цей і всіх служащих і молящихся ­в ньому – всім нам захист від спокус диявола і всякого зла молитвами Твоїми у Пресвятої Трійці і Богоматері випроси. Коли ж прийде час від цього тимчасового життя у вічне перейти – подай нам Твою небесну допомогу. За молитвами Твоїми всіх нас приведи до спасіння і сподоби бути наслідниками всесвітлого Царства Хрис­тового, щоб оспівували і славили ми невимовні щедроти Чоловіколюбного Бога Отця і Сина і Святого Духа і Твоє разом зі всіма святими отцівське заступництво на віки віків. Амінь.