Українська

Найчастіші запитання до священика про піст

Душекорисні речі - Повчання

«Дехто ревно пильнує, які наїдки він споживає, та занедбує слова, що виходять з його уст. Як навчав Еклезіаст, ці люди не уміють «вирвати гнів із серця і похіть з плоті»(Приповідки 11.10), а саме через це здобуваємо чистоту серця, яке оновлює Святий Дух.» Святий Ілля Екдик.

«Справжній піст – це віддалення від себе злого, здержливість язика, стримання себе від гніву, здавлення в собі лихих пожадань, обмови, брехні, кривоприсяги. Бути вільним від тих речей – це справжній піст. І саме в цьому лежить добро посту.» Святий Василій Великий.

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. …. Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з'їдаємо братів.» Святий Іван Золотоустий.

«Їжа не наближає нас до Бога, бо коли не їмо, нічого не втрачаємо, і коли їмо нічого не набуваємо» 1  Кор. 8.8

 

Піст - форма релігійного аскетизму, вправа для духу, душі й тіла на шляху до спасіння у межах релігійного переконання. Добровільне самообмеження у їжі, розвагах, світському спілкуванні. Тілесний піст - обмеження у їжі, інших тілесних задоволеннях. Душевний піст - обмеження зовнішніх вражень і задоволень (усамітнення, мовчання, молитовне зосередження). Духовний піст - період особливо напруженої молитви, спілкування з Богом.

Найголовніше - треба усвідомити, що тілесний піст без духовного посту нічого не дає для спасіння душі. Навіть навпаки, він може бути й духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від якоїсь їжі та інших задоволень або просто не маючи можливості отримувати ці задоволення, плекає ілюзію власної переваги й винятковості. "Помиляється той, хто вважає, що піст полягає лише в утриманні від їжі. Справжній піст, - учить святитель Іван Золотоустий, - це незлобливість, утримання язика, відкидання гніву, приборкання пожадливості, припинення наклепів, брехні й порушення обіцянок". Піст - не мета, а засіб відволіктись від надмірного догоджання своїм тваринним функціям, зосередитись й подумати про життя своєї душі. Без цього піст стає всього лише дієтою.

Як підготувати себе до посту?

В період до посту ми роздумуємо про своє життя, наше відношення до рідних, близьких, всього світу і, що ми повинні змінити в собі, щоб стати дійсно віруючим - практикуючим православним християнином. І найважливіше – подвиг, який беремо заради страждань Ісуса Христа за нас грішних, тобто Він розіп’явся на хресті заради нашого спасіння.

Хто може не тримати піст?

Посту дотримуються всі вірні Православної Церкви. Якщо є проблеми фізичні чи духовні (хвороби), духівник (священик) може благословити послаблення посту, тільки в конкретному випадку. Або ми самі покладаємо на себе піст, можливий тільки для нас. Дуже важливо дотримати покладену на себе обітницю протягом усього посту.

Як постувати дітям?

Відношення до дітей у Церкви особливе. Чому? Сам Господь Ісус Христос сказав щодо дітей: «… не забороняйте їм приходити до Мене, бо для таких є Царство Небесне.»(Єв.Мт.9.38). Тому і ми ставимось і повинні ставитись до дітей особливо.

Дітям Церква послаблює піст, а в якій мірі - вирішують батьки. Важливо, щоб сама дитина поклала на себе обов’язок посту, це не тільки стримування від їжі. Є багато різних порушень правил, які дитина порушує - поведінки, послуху старшим, навчання, виконання домашніх обов’язків і інше. Можна заборонити на цей час захоплення, що межують або стають пристрастями, - комп’ютер, телевізор, мобільний телефон і т.д. Мала дитина з допомогою батьків (тільки не насильно), а старша сама, може вирішити від чого відмовитися, що змінити, над чим працювати, щоб викоринити все шкідливе в своєму житті заради Христа (Він за нас постраждав, віддав Своє життя).

Чи можна вживати алкоголь?

Алкоголь вживати не можна, це - пристрасть, ще й дуже пагубна. В уставі Православної Церкви є настанови коли у Великий піст можна вживати трішки червоного вина.

Як щодо морепродуктів?

У Великий піст морепродукти і всяка риба в їжу не вживається, так як піст найстрогіший, але в залежності від фізичного стану (хвороби) з благословення духовника можна вживати.

А солодощі?

Солодощі можна вживати у Великий піст, але тільки рослинного походження. Також потрібно бути обережним з цукром, адже залежно від віку надмірне його споживання може викликати будь-яку хворобу, особливо коли неправильно (без благословення) дуже строго постити.

Що читати під час Великого посту?

Піст це духовне випробовування, яке покладаємо на себе ми самі, тому було б добре у Великий піст відмовитися від телевізора, комп’ютера, тобто всього того, що забирає даремно у нас багато часу. Цей час можна і потрібно використати для читання Святого Письма (Біблії), дузовну літературу, настанови Святих Отців Церкви, духовні поради, Псалтир. Можу порадити прочитати книжки протоієрея Олександра Торіка «Флавіан» - три томи, «Селафіїла».

Молитви підчас Великого посту?

Найперше – щиро від всієї душі і розуму. Дуже важлива постійність. Не пропускати ранкові і вечірні молитви. Упродовж дня частіше читати про себе молитву: «Господи Ісусе Христе, помилуй мене грішного (грішну)» - одна із найважливіших молитов у аскетичному подвигу в Православній Церкві.

Коли ходити до церкви?

За однією із десяти заповідей Господніх ми повинні приходити один раз на тиждень до храму. Якщо є можливість, потрібно бути частіше на Божественній Літургії і приступати до Таїнств сповіді і причастя (дуже важливо під час посту). Також приймати участь у постових Богослужіннях.

Якщо коротко, що можна їсти впродовж посту?

За настановою Православної Церкви Великий піст найстрогіший із усіх постів, тому протягом посту не можна вживати: будь-яку тваринну, молочну, рибну їжу, яйця. В середу і п’ятницю строгий піст (п’ємо воду і їмо сухарі). Нагадую, що весь подвиг покладаємо на себе заради страждань Ісуса Христа, Який перетерпів їх заради ж нашого спасіння.

Суть Великого посту?

Великий піст – час нашого очищення від усяких гріхів. Очищення приходить через покаяння і працю над своєю душею та своїм тілом. Без духовної праці не може бути духовного зростання, а отже, — не може бути християнського життя. Ми, які охрестилися в Ісуса Христа, Його наслідуємо в справах ЛЮБОВІ. Тобто ми повинні робити справи любові до себе, оточуючих, всього світу. Бог є любов (1 Ів.4.8).

 


Підготував митрофорний протоієрей

о. Богдан Бойко,

настоятель Свято-Михайлівського

кафедрального собору

міста Житомира